Droga Pojednania Jaworzno – Lisieux

Piesza, Rowerowo – Traktorkowa  i Autokarowa Pielgrzymka Jaworzno – Lisieux – 01.08. – 03.10.2016r.

bRACIA sTRAIGHT„Ta podróż to wielka próba dla mojej dumy….” – to zdanie Alvina Straighta, głównego bohatera filmu „Prosta historia” stało się jedną z inspiracji dla tegorocznej pielgrzymki „Droga Pojednania” z Jaworzna do Lisieux. Alvin wyrusza małym traktorkiem – kosiarką, by pojednać się ze swoim bratem, z którym nie widział się  10 lat od chwili braterskiej kłótni.
W Roku Jubileuszu Miłosierdzia, roku Pojednania i Przebaczenia postanowiliśmy wyruszyć na pielgrzymkę do Lisieux. Będziemy podróżować pieszo, rowerami, traktorkami i autobusem… Celem naszej pielgrzymki jest miasto w Normandii, w którym żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus – nasz patronka i przyjaciółka. Ta podróż to również rewizyta… Teresa odwiedzi nas 24 i 25 lipca, w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Chcemy Jej podziękować 🙂
Wyruszymy w dniu, w którym młodzi z całego świata będą wracać do swoich domów po spotkaniu w Krakowie. Dołączymy do nich, by zanieść papieskie orędzie o miłosierdziu napotkanym ludziom.
Poniżej przedstawiamy Wam krótki opis, założenia i cele „Drogi Pojednania”. Prosimy Was również o wsparcie modlitewne i finansowe naszej podróży. W czasie drogi będziemy się modlić o pokój i pojednanie i zachęcamy Was do włączenia się w tę modlitwę.

Finansowo to dość wymagające przedsięwzięcie… Staramy się na nie zarobić własną pracą, ale potrzebujemy Waszego wsparcia. Prosimy o wpłaty na nasze konto z dopiskiem „Droga Pojednania”. Możecie również, do czego zachęcamy, przesyłać intencje modlitw, które będziemy polecać Bogu podczas naszej pielgrzymkowej modlitwy i mszy świętych. Intencje modlitw możecie przesyłać na dom@betlejem.org

Krótki opis wydarzenia:

Grupa 10 bezdomnych i dwóch wolontariuszy wyruszy w sierpniu 2016 roku z domu Stowarzyszenia „Betlejem” w Jaworznie do Lisieux, miasta w północnej Francji, w którym żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus – karmelitanka, patronka misji, kobieta pokoju    i pojednania. Trasę 1600 km pokonają pieszo – I grupa – (dziennie ok. 30 km), rowerowo i na mini-traktorkach  – II grupa – (dziennie ok.70-100 km).
Pielgrzymi każdego dnia będą się modlić  i medytować w intencji pokoju i pojednania między ludźmi. W wybranych miejscach (parafie, domy pomocy społecznej, więzienia, noclegownie, ośrodki dla niepełnosprawnych itp.) będą wyświetlać film Davida Lyncha „Prosta historia”. Projekcje filmu będą połączone z rozmową   o filmie i wspólną, 15 minutową medytacją w ciszy. Pielgrzymka będzie rejestrowana na kamerze przez operatora Festiwalu Camerimage. Kolejne etapy pielgrzymki będą relacjonowane na bieżąco w mediach. Każdego dnia, o umówionej godzinie, jak największa liczba osób z Polski, Europy i Świata będzie medytować  przez kwadrans w intencji pokoju i pojednania. (zachęta do wspólnej medytacji będzie na początku i na końcu każdej, codziennej relacji z podróży). Materiał z Pielgrzymki posłuży do nakręcenia filmu dokumentalnego, który będzie przesłaniem o pokój i pojednanie. Celem pielgrzymki jest Lisieux – miejsce w którym żyła św. Teresy. Ta młoda dziewczyna, karmelitanka, która zmarła w wieku 24 lat na gruźlicę zaproponowała tzw. „małą drogę” do Boga i do ludzi. Drogę ubóstwa i pokory, otwartości na innych i szukania pojednania i przebaczenia bez osądzania i oskarżeń. Teresa przekonuje, że źródło pokoju  i pojednania znajduje się w sercu każdego człowieka, a podróż „małą drogą” w głąb siebie pozwala z tego Źródła czerpać dla siebie i dla innych. Taka forma pielgrzymki jest również odpowiedzią na zachętę papieża Franciszka wypowiedzianą w Roku Jubileuszu Miłosierdzia, który właśnie przeżywamy.

Cele Pielgrzymki:

  • Pokój i Pojednanie wśród ludzi wszystkich ras, języków i religii (zachęcić jak najwięcej osób do podjęcia praktyki modlitwy i medytacji).
  • Propagowanie codziennej medytacji w ciszy jako źródła przebaczenia, pokoju i pojednania.
  • Propagowanie idei kina zaangażowanego i inspirującego – film, który kształtuje nasze myślenie i wpływa na zmianę destrukcyjnych postaw. (podróż Alvina)
  • Promowanie religijności jako drogi pojednania: „Jeśli wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zanim złożysz swój dar przed ołtarzem, najpierw idź i pojednaj się z twoim bratem, a potem przyjdź i ofiaruj swój dar” (Ewangelia Mt 5,22-24)
  • Umożliwienie bezdomnym pokonanie  drogi (zewnętrznej i wewnętrznej), która pomoże im odzyskać cel i sens życia.

David Lynch

Niektóre z Jego filmów  (Człowiek Słoń, Głowa do wycierania, Dzikość serca, Prosta historia) podejmują tematykę bliską osobom ubogim, uwikłanym, wykluczonym i „odmiennym”. W historii naszego domu „Betlejem” niebagatelną rolę odgrywa obraz „Prosta historia”. Czas jego powstanie zbiega się z czasem powstania naszego domu. Niemal każdy z naszych bezdomnych mieszkańców ma kogoś „skłóconego”, kogoś z kim zerwał kontakt, rozstał się bądź pokłócił. Regularnie sięgamy po mądrość i przesłanie „Prostej historii”… Film stał się również dla nas inspiracją do wyruszenia w drogę: w 2005 rowerami do Rzymu, w 2006 rowerami do Izraela, w 2009 rowerami do Grecji, w 2011 do biegi maratońskiego na Malcie    a w 2014 do pieszej pielgrzymki do Rzymu.

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Pojednania jest również w naszym zamyśle podziękowaniem za p. Davida Lyncha i jego twórczość i naszym prezentem na Jego 70 urodziny.

W związku z tym poprosiliśmy Davida Lyncha o objęcie patronatem naszego przedsięwzięcia. Zaprosiliśmy go serdecznie do odwiedzenia nas w Jaworznie i wspólnego oglądania „Prostej historii” oraz spotkanie autorskie. Poprosiliśmy również o skierowania w formie nagrania video przesłania dla Stowarzyszenia „Betlejem”, bezdomnych pielgrzymów i wszystkich, którzy będą uczestniczyć w projekcjach filmu i medytacjach.

Nasi partnerzy

Droga Pojednania to przedsięwzięcie realizowane pod Patronatem Davida Lyncha,  Biskupa Grzegorza Kaszaka, Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta, przy współpracy z Fundacją „Tumult”, Fundacją „Sztuki Świata”, firmą „Traktormix” z Kąkolewa oraz Biurem Promocji Miasta i Gminy Jaworzno.

Inspiracje do drogi:

  1. Ogłoszenie przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia.
  2. 20-lecie istnienia Stowarzyszenia „Betlejem”.
  3. 70-te urodziny Davida Lyncha.
  4. „Polska Światłoczuła” – projekt Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharda , w którym brało udział nasze Stowarzyszenie. 7 projekcji polskich filmów i spotkania z twórcami