Polska Światłoczuła

Coś pomiędzy kinem objazdowym, DKF-em i wizytą na planie filmowym. A to wszystko dzięki pięknej inicjatywie nazwanej „Polska Światłoczuła”. Gościliśmy w naszym Oratorium ambitne, nagradzane i wartościowe filmy polskie i ich twórców (reżyserów, filmowców, scenografów).
Tak o tej niezwykłej inicjatywie piszą jej twórcy i pomysłodawcy:
„Docieramy do widzów w całej Polsce.
Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem. Chcemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, dlatego będą one odbywały się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach operowych, domach kultury. Mamy zamiar odwiedzać wybrane miejsca w cyklu dwutygodniowym (dwa razy w miesiącu). Będziemy zabierać ze sobą reżysera lub twórcę, który spotka się z widzami.
Chcielibyśmy włączyć w tę serię pokazów i dyskusji miejscowych animatorów kultury, amatorów próbujących swoich sił twórczych w kinie, fotografii, literaturze (organizując na przykład warsztaty z twórcami dla zainteresowanych, czy prezentowanie swoich prób filmowych i prac twórcom profesjonalistom). Pragniemy „dzielić się” kinem ze wszystkimi światłoczułymi widzami z całej Polski.”

Jakie filmy i jakich twórców gościliśmy w „Betlejem”?
Zapraszamy na stronę Polski Światłoczułej.

Zobacz relację z wizyty Agnieszki Holland w „Betlejem” i projekcji filmu „W ciemności”