Ikony

Ikony to okna Boga. Wpatrując się w ich pozazmysłowe piękno odwiedzamy Jego dom, poznajemy Jego charakter i zwyczaje. Wierzymy również, że On przez te okna patrzy na nas. W naszej wspólnocie ikony powstają na deskach z wypalonego drzewa. Wrzucona do ognia deska, jest zwęglana i formowana przez płomienie. Po wyjęciu z ognia wydaje się być bezużyteczna i stracona.

Jednak gdy z cierpliwością i bez pośpiechu zrzucamy z niej spaleniznę i popiół wyłania się jej nowy kształt, często zaskakujący i nieprzewidywalny.

Spod zgliszczy wyłania się nowe piękno.
Podobnie bywa z ludźmi: pobici przez nieudane życie, z ranami po zawiedzionych miłościach często czują się wypaleni i bezużyteczni. To doświadczenie nie tylko osób bezdomnych i uzależnionych… Po pożarze katedry w Sosnowcu, w październiku 2014 roku, mieszkańcy Betlejem pośpieszyli z pomocą w uprzątnięciu pogorzeliska. Spalone krokwie przywieźli do Betlejem i do dzisiejszego dnia wykonują z nich ikony. Ikony, które powstają w naszej Pracowni, pomagają w utrzymaniu domu, ale mają spełniają również funkcje znaku: przypominają o pięknie i potędze życia, które jest silniejsze od wszelkich form zniszczenia i destrukcji. Nasze ikony są znakiem zmartwychwstania i nowego życia.

Poniżej fotorelacja: „Życie ze zgliszczy”

Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych ikon.

Obejrzyj ikony w naszym sklepie internetowym.

Stwórz, o Boże we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha. Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego.
– Psalm 51

To spopielone serce bywa ukryte za fasadą pozornego sukcesu i samowystarczalności, sztucznego uśmiechu i udawanej pewności siebie. Dlatego podczas tworzenia ikon modlimy się słowami psalmu 51 „Stwórz, o Boże we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha. Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego.”