Ptaki Św. Franciszka na choince!

SKĄD SIĘ WZIĘŁY PTAKI NA NASZEJ CHOINCE?

Ponad 800 lat temu św. Franciszek (pomysłodawca i twórca pierwszej żywej szopki!) wygłosił słynne kazanie do ptaków. Zachęcił je do wdzięczności i radości, pobłogosławił i pozwolił odlecieć w inne miejsca.

W tym roku ptaki św. Franciszka dotarły do Jaworzna i  postanowiły zagnieździć  się na naszej miejskiej choince. Te „SZLACHCICE POŚRÓD STWORZEŃ”, jak nazwał je Biedaczyna z Asyżu, nie zatrzymały jednak tutaj tylko po to, by odpocząć. Przekazują nam błogosławieństwo i przesłanie ukryte w imionach, które noszą. Siedem gatunków ptaków z siedmioma darami, dzięki którym nasz czas przedświąteczny i świąteczny może stać się czasem prawdziwego POKOJU I POJEDNANIA. Weźmy sobie do serca ich mądrość i zwyczaje.

Dzisiaj bardzo potrzebujemy ich SZLACHECKICH CECH: życzliwości, wierności, otwartości, wzajemności, cierpliwości, wdzięczności i hojności. Bez nich nie uwiniemy żadnego domowego, miejskiego ani narodowego gniazda, w którym bylibyśmy  bezpieczni i szczęśliwie. Gniazd nie buduje się z pustych słów i obietnic bez pokrycia. Buduje się je przez  żmudny trud codziennej walki, pracy nad sobą i modlitwy.

Aniołowie w Betlejem głosili „chwałę Bogu na wysokościach a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”. Niech te Święta i Nowy Rok obudzą w nas nadzieję i zapał do tworzenia innego świata, w którym„ludzi dobrej woli jest więcej” i „mocnej wiary w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim.” (Czesław Niemen, Dziwny jest ten świat)

Prosimy również do zapoznania się z artykułem na aletei:

Choinka z ptakami św. Franciszka. Nie znajdziecie takiej nigdzie indziej

Poniżej galeria z ptakami św. Franciszka, które wiszą na jaworznickiej choince 🙂