SPOTKANIE Z PELIKANEM W WIEDNIU

3 Maja spotkaliśmy się Wiedniu z Peterem Pelikanem i jego żoną Eriką. Na dużym balkonie ich niezwykłego domu rozmawialiśmy o rzeczach ważnych i planach na przyszłość. O jakich? O tym, mamy nadzieję, napiszemy już niebawem…

Kim jest Peter Pelikan? 77 letnim Austriakiem, architektem i długoletnim przyjacielem i współpracownikiem Friedensreicha Hundertwassera. Większość budynków wymyślonych i zaprojektowanych przez Hundertwassera, doczekało się realizacji przy ogromnym wkładzie i zaangażowaniu Petera Pelikana. To, co Hundertwasser stworzył w swojej genialnej wyobraźni malarskiej (nie był przecież architektem…), zostało przełożone na język architektury dzięki panu Pelikanowi.

Do najbardziej spektakularnych i niezwykłych realizacji tego duetu należą

m.in. „Bad Blumau” – kompleks hotelowo – basenowy niedaleko Grazu,” Zielona Cytadela” w Magdeburgu i Wieża Widokowa w Abensbergu niedaleko Monachium (ta ostatnia stała się dla nas inspiracją przy tworzeniu kominka w naszym Oratorium). W Abensbergu powstał również, zaprojektowany i zrealizowany przez Petera Pelikana „Kunst Haus Abensberg” – dzieło stworzone po śmierci Hundertwassera, ale utrzymane w jego stylu.

 

 

Na balkonie domu państwa Pelikan usłyszeliśmy komplement dotyczący naszych skromnych realizacji „hundertwasserowych” w Betlejem, które zostały, wg nich, wykonane z wielkim sercem, uczuciem i bardzo gustownie. Bardzo nas to ucieszyło i zachęciło do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad projektem „Hundertwasser” w Betlejem. Państwu Pelikanom wręczyliśmy prezenty: ikonę ze spalonego dachu katedry w Sosnowcu i mydelniczkę w „stylu Hundertwasser” wykonaną w naszej Pracowni Rękodzieła „Tabga” (na mydelniczki dostaliśmy od razu zamówienie do sklepu w Abensbergu)

Wyjazd i spotkanie bardzo udane, dziękujemy Dorocie, które była tłumaczem podczas spotkania i pobytu w Wiedniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *